davisxk313kd
davisxk313kd
03-12-2016
Mathematics
contestada
How do i find the cost per pound?
Respuesta :
JonathanHagen
JonathanHagen
03-12-2016
Literally just take the cost of X pounds of goods and divide it by X.
Answer Link
ValirionSaphris
ValirionSaphris
03-12-2016
Take the price you paid and divide it by the number of pounds you bought. For example, say I paid ten dollars for five pounds of flour. Take the ten dollars and divide it by the five pounds of flour, you get two dollars per pound.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 58+ )
Otras preguntas
Guía para el análisis de la novela el regreso de Justin
A chemist wants to prepare a stock solution of H2SO4 so the samples of 20ml will produce a solution with concentration of 0.5M when added to 100ml of water. Wha
A writer should to organize ideas for an informative essay
Which of the following items are made from nonrenewable resources? Select the two correct answers.(1 point) jack-o-lantern wool coat wooden desk plastic umbrell
how can I get mass of a liquid whose density is 11gcm-3 and volume of 25cubic metres.
complete the table of values for y=x^2-4x+3
WILL GIVE BRAINLIEST find the minimum value of the parabola y=x^2+42/5
What percent of the buildings are no taller than 345 meters?
HELP SOLVE THANK YOU!
Hey guys, This is just a quick question, but do any of you know if we can view each other's desktop if we are in the same organization? e.g. if our account is