frankidavis421
frankidavis421
02-09-2021
Mathematics
contestada
better value for 15.3 ounce cereal
Respuesta :
tallabtall123
tallabtall123
02-09-2021
In the second case you have $4.59 per 20 ounces
Thus take 4.59 / 20 and you get $0.2295 per ounce or almost 23 cents per ounce
Hope it helps
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 26+ )
Otras preguntas
Which statement explains why a molecule of CH4 is nonpolar? (1) The bonds between the atoms in a CH4 molecule are polar. (2) The bonds between the atoms in a C
Work out 5/8 of 10 litres
A substance is classified a, either an element or a(1) compound(2) solution(3) heterogeneous mixture(4) homogeneous mixture
How thick are some of the ice caps over Antarctica? 100 feet 500 feet 1 mile 2 miles
A 0.05-kg car starts from rest at a height of 0.95 m. Assuming no friction, what is the kinetic energy of the car when it reaches the bottom of the hill? (Assum
To break a chemical bond, energy must be(1) absorbed (2) destroyed (3) produced (4) released
The first type of work to be industrialized in Britain was the __________ industry a) Mining b) Railroad c) Shipping d) Textile
what kind of government did the citizens of Athens, Greece, live under
When Germany began World War II in 1939, a secret agreement with the U.S.S.R. allowed Soviet troops to __________. occupy eastern Poland annex eastern Czechoslo
Which clause is independent? A. Although I am shaking a lot. B. Even though the board is high. C. Because the water seems so far away. D. Despite my fear, I'm g