14004406
14004406
03-03-2022
Mathematics
contestada
3 compact discs for $40.00
Unit rate
Respuesta :
linandrew41
linandrew41
03-03-2022
Cost of one disc = (cost of that # of discs) / (# of discs)
= $40 / 3 = $13.33 per disc
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 87+ )
Otras preguntas
Explain why a trait inherited by incomplete dominance is not a blend of two alleles.
the loss of a particle such as a proton as an atom tries to become stable is called a what?
Need help on this one please
Sarah bought a 16 ounce jar of strawberry jam for $3.20. What is the unit price
Can we continue to use biomass source forever or is it limited somehow? Explain
why did Nixon want to normalize relations with china
Where do I put a colon in the sentence The artist showed me how to make lavender Mix blue, white, and a little red.
In this voice activity you are going to give directions to a friend who is visiting you. You will tell your friend how to get to three places from your house. C
What is not a function of the skeletal system? a) providing movement b) protecting organs c) storing minerals d) making vitamins
Keisha has one penny, one nickel, and one dime in her pocket. She randomly takes on coin out of her pocket. Without putting it back, she randomly takes out anot