Respuesta :
5 divided by 4.25=1.17 then 8 divided by 6.56 1.21 so 4.25 is cheaper. Since 1.17 is cheaper then 1.21
Divide the price by the quantity to see what's a better deal.
4.25 / 5 = 0.85
So, for each apple it costs 85 cents.
6.56 / 8 = 0.82
So, for each apple it costs 82 cents.
So, the $6.56 for 8 pounds of apples is the better deal.
4.25 / 5 = 0.85
So, for each apple it costs 85 cents.
6.56 / 8 = 0.82
So, for each apple it costs 82 cents.
So, the $6.56 for 8 pounds of apples is the better deal.
Otras preguntas
What is the meaning of the suffix in the word urgency?
a. state of
b. able to
c. function
d. quality
In a function, an element of the range must map to exactly one element of the domain. true or false.