Tia2008
Tia2008
01-04-2017
Mathematics
contestada
Please help! (Number 16)
Respuesta :
harmony7
harmony7
01-04-2017
I think it's 144
multiply 12 by 4 because there are 4 walls then multiply 3 by the product of 12×4 and that should be your awnser
Answer Link
vanhkhuyentt2
vanhkhuyentt2
01-04-2017
Call slant height is s and side length is a. We have the area of 1 face is : 1/2as = 1/2*3*12= 18. Therefore, the area of the walls will be: 8*18= 144 (square foot) and the cost will be $3*144= $432.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 99+ )
Otras preguntas
Naira has 13 pieces of rope, each piece is 1.5 metres long. What is the least number of pieces that she needs to tie together to make a length that is at least
Mr. Smith takes his wife, his parents, and his x children to a seafood buffet. The price for the adult buffet is y. The price for the children's buffet is z. Se
Helpppppppppppppppppp
A board with 2.3m in length must be cut so that one piece is 30cm more than the other piece . Find the length of each piece
Evaluate 6 + 4/a + b/3 when a=4 and b=3.
Rafael needs to buy plastic spoons. Brand A has a box of 36 spoons for $1.54. Brand B has a box of 48 spoons for $1.66. Find the unit price for each brand. Then
A cannon fires a shell at 150 m/s at an angle of 20 degrees to the horizontal. How long is the cannon ball in the air if it lands in the ground level with the m
!!!!!!ДАЮ 70 БАЛОВ!!!!!!!Эба короче история я не совершено летний (меньше чем 14) из Украины но сейчас в Англии как беженец первые 3-4 месяца войны мать с отцом
How can two people have completely different personalities from each other? Support your argument with logical examples from your knowledge of Allport’s’ Trait
The final velocity, v, of an object is related to its initial velocity, u, its acceleration, a, and its displacement, s by the following formula: v² = u² + 2as