xjordiix
xjordiix
04-03-2015
Mathematics
contestada
divide $70 into 1:2:4
Respuesta :
16plang
16plang
04-03-2015
$70 into 1:2:4
1+2+4 = 7
7 parts= $70
1 part = $70/7 ($70 divided by 7)
1:2:4 = $10:$20:$40
answer= $10:$20:$40
Hope this helps!! :)
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 26+ )
Otras preguntas
A compound composed of sulfur and fluorine is found to contain 62.79% by mass of sulfur. if the approximate molar mass of this compound is 102.13 g/mol, what is
Jen ran 1 2/3 miles in 1/4 of an hour, and Max ran 1 1/2 miles in 1 /5 of an hour. What is the average speed of each of Jen and Max? Who runs faster?
Given that approximately 85 million americans have a lawn, and that the average lawn size is 0.08 ha how much total land area is composed of lawns in the united
Y-(-2)=1/3(x-5) please help me
Where is Hamburg in the map of 1300 Europe
Which set of fractions is ordered from greatest to least? 11/12, 7/10, 5/6
You buy 8 gallons of gasoline at p dollars per gallon and pay $23.20. Write an equation to find the price of one gallon of gasoline. Then find the price of one
What is the unit price for thecans
What’s the value of x?
Who built forts on land claimed by Virginia, prompting the first battles of the French and Indian War? the Iroquois Confederacy France Spain the Ottawa people